Prečo sa dá platiť len dopredu a čo sa s tým dá urobiť

02.02.2015 2378x

Veľa ľudí sa ma pýta, či sa vieme dohodnúť na jazde aj bez zaplatenia dopredu. Krátka odpoveď znie: NIE. V tomto blogu vysvetlím dôvody:

  • Ľudia sú nespoľahliví. Obávam sa, že ak ľudia nebudú cítiť záväzok, ktorí zložia formou platby, budú mať oveľa väčšiu mieru nedostavenia sa na jazdy. Stáva sa dokonca aj to, že niektorí sa nedostavia aj keď si to zaplatili. Väčšinou ide o zábudlivosť. (UPDATE: Ak sa jedná o objektívny dôvod, väčšinou poskytnem zľavu na ďalšiu jazdu.) Keby to bolo hradené na mieste, obávam sa, že sa ich nedostaví ďaleko viac a tým by vznikali obrovské prestoje.
  • Byrokracia. Na manipuláciu s hotovosťou by som podľa zákona potreboval minimálne registračnú pokladňu. Nosiť takúto v aute sa mi zdá nereálne.

Zaujímavé je aj zamyslieť sa nad dôvodmi, prečo niektorí ľudia nechcú platiť dopredu:

  • Podvod. Nie sú výnimočné prípady, keď ľudia niečo nakúpili a časom sa im už nikto neozýval a bolo vybavené. Na to však u nás nie je dôvod. Pozrite si komentáre ľudí na Facebooku. Viacerí na jazdách už boli a zatiaľ (po dvoch mesiacoch a takmer stovke jázd) sa nikto nesťažoval. Môžete si prečítať aj recenzie, ako sa ľuďom jazdilo. Existuje aj veľa fotiek, videodokumentácie alebo dokonca aj články o službe NaTesle.sk na iných weboch. Naozaj nie je dôvod obávať sa podvodu.
  • Termín. Termín si vyberá klient. Ja ponúknem termíny na jazdy, ak sú pre klienta vhodné, prihlási sa, ak nie, počká na ďalšie. Termín taktiež nie je dôvod na obavu.
  • Nebudem môcť službu využiť. Stáva sa to napr. v prípadoch, ak sú ľudia často odcestovaní a na Slovensku za zdržujú pomenej. V tomto prípade existuje možnosť vybrať si termín až v budúcnosti, kedy to bude pre daného človeka vhodné. Zaplatená jazda má platnosť 365 dní, dokedy ju treba využiť.
  • Pohodlnosť. Niekto mi dopredu napíše: "Ja nechcem nič riešiť, nikam sa prihlasovať, pošli mi len termín.". V tomto prípade sa odvolám na odstavec o nespoľahlivosti a nič ďalšie ponúknuť neviem. Takto sa na jazdu nedohodneme.
  • Iný dôvod. Ak máte niekto ešte nejaký iný dôvod, kľudne mi ho napíšte na email a rád ho prediskutujem a prípadne aj sem doplním.

Ešte jeden dôvod, prečo sa netreba obávať: V každom prípade je platba za jazdu vrátiteľná (okrem bankových poplatkov). V prípade platby prevodom moja banka poplatky neúčtuje a platby platené prevodom vraciam v 100% výške. Dôvod udávať netreba.

« Blog